دوازده چیز که باعث می شوند سال 2020متفاوت شوند!

با توجه به تعداد خیره کننده پیش‌بینی‌های فناوری در سال ۲۰۲۰، کارشناسان این سال را جالب و خارق‌العاده خواندند.
البته سال ۲۰۲۰ تنها یک تاریخ درنظرگرفته شده تقریبا ۱۰ ساله برای به وقوع پیوستن این پیشگویی‌هاست. مایک لیبهولد، یک محقق برجسته موسسه «برای آینده» و یک کارشناس فناوری کامل اظهار کرد: سال ۲۰۲۰ دیگر ار نظر من جذابیت بیشتری به نسبت سال ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۱ ندارد.
لیبهولد که در کارنامه خود تجربه همکاری با شرکتهای بزرگ فناوری مانند اینتل، اپل و حتی نت‌اسکیپ را دارد، به مشتریان خود کمک می‌کند تا نگاهی طولانی‌مدت به شغل خود داشته و در کوتاه‌مدت تصمیمات درستی اتخاذ کنند.

 

ژاپن یک پایگاه روباتیک در ماه خواهد ساخت
از لحاظ قدرت فناوری، هیچ دلیلی وجود ندارد که ژاپن نتواند این برنامه جاه‌طلبانه خود را برای ساخت پایگاه قمری روباتیک تا سال ۲۰۲۰ پیش نبرد. این ایستگاه توسط روباتها برای روباتها ساخته خواهد شد.
لیبهولد در این مورد اظهار کرد: چند فضاپیمای خصوصی برای انجام این کار وجود دارد و به نظر من روباتها تا آن زمان پیشرفتهای بسیار خواهند داشت.

چین‌، پکن را با قطار سریع‌السیر به لندن مرتبط خواهد کرد
برنامه چین این است که شرق و غرب را با یک قطار سریع‌السیر به هم متصل کند.
این کشور هزینه ساخت و اجرای این برنامه را بر عهده خواهد گرفت اما در عوض می‌خواهد که از منابع طبیعی کشورهایی که از این فناوری سود می‌برند مانند مواد معدنی، چوب و نفت استفاده کند. متخصصان این امر را ممکن اما نامحتمل می‌دانند.

خودروهایی که خود را می‌رانند
امنیت کامل و حمل ونقل آسان با خودروهای خودکار، آرزوی همه از جمله شرکتهای گوگل و دارپا و تولیدکنندگان خودرو است. حرکت‌هایی نیز برای جامه عمل پوشاندن به این آرزو صورت گرفته اما از بین بردن اولین مانع کار سختی است و آن برنامه‌ریزی این خودروهای ناهمگن برای برقراری ارتباط با یکدیگر است. انسانها هنوز در سطح جهانی با وجود تمام فناوری‌های ترافیکی از زیرساختهای بی‌سیم برای برقراری ارتباط خودروها با یکدیگر برخوردار نیستند.

سوخت‌های زیستی از لحاظ قیمتی با سوختهای فسیلی به رقابت خواهند پرداخت
ارتش آمریکا متعهد شده که تا سال ۲۰۲۰ نیمی از انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کند. نیروی دریایی آمریکا معتقد است که می‌تواند تا آن زمان ۵۰ درصد سوخت خود را با سوخت زیستی جایگرین کند.

«ماشین پرنده»، هوابرد خواهد شد؟
لیبهولد این امر را نامحتمل خواند. وی اظهار کرد: کنترل ترافیک هوایی برای چیزی شبیه به آن باور نکردنی است. این کار از همه نظر مشکل است. به لحاظ منطقی ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم، از لحاظ هزینه‌ای و همچنین فناوری نیز ناممکن است.

انسان قادر خواهد بود با کمک میکرو تراشه‌های کاشته شده در مغز خود، وسایل اطرافش را کنترل کند
پاتوق۹۸ : مغز انسان از لحاظ زیست‌شناسی یک سرزمین فتح‌نشده بزرگ است.
اگرچه ایده اتصال قدرت اولیه ذهن انسان با محرک‌ها و واکنشهای الکتریکی از مدتها پیش در داستانهای علمی و تخیلی و تا حدی در واقعیت وجود داشته، انسان قادر نخواهد بود تا سال ۲۰۲۰ به ادعای شرکت اینتل، دستگاهها را با مغز خود کنترل کند.
لیهولد از موسسه برای آینده اظهار کرد: ارتباطات عصبی هم شیمیایی و هم الکتریکی هستند و ما نمی‌دانیم آنها مخصوصا از لحاظ معناشناسی ارتباطات عصبی چگونه کار می‌کنند. بلکه شاید بتوان قطعه‌ای الکترونیکی را در جمجمه انسان کار گذاشت اما من معتقدم که این کار تنها برای کاربردهای درمانی بسیار محدود قابل استفاده است.

تمام صفحات نمایش جدید، او ال‌ای‌دی‌های فوق‌باریک خواهند بود
فناوری نمایش پیشرفت بسیار سریعی دارد. سایت پاتوق ۹۸ : مطمئنا در سال ۲۰۲۰ تعدادی مونیتور ال‌سی‌دی «عتیقه» در برخی مناطق وجود خواهد داشت، اما تا آن زمان کل صنعت به سطوح او‌ال‌ای‌دی به نازکی کاغذ تغییر یافته و بسیاری از آنها از قابلیت تماسی برخوردار خواهند بود.

شرکتهای فضایی خصوصی انسان را به ماه و سیارک‌ها خواهد برد
سفرهای خصوصی به ماه که اخیرا به صنعت فضایی شلوغی تبدیل شده و استخراج از اجسام فرازمینی، اهدافی است که دانشمندان به دنبال تحقق آن تا سال ۲۰۲۰ هستند. قسمت دوم از احتمال کمتری برخوردار است چرا که هنوز نمی‌دانیم سفرهای فضایی طولانی‌مدت چه تاثیراتی بر بدن انسان خواهد داشت و حتی ماموریت‌های روباتیک نیز تا چند دهه آینده محتمل نخواهد بود.

یک رایانه ۱۰۰۰ دلاری از قدرت پردازشی برابر با مغز انسان برخوردار خواهد بود
رئیس آینده‌نگر شرکت سیسکو چند سال پیش این مسأله را پیش‌بینی کرد. این مسأله البته تا حد زیادی منطقی به نظر می‌رسد.

توانایی ترجمه جهانی در دستگاه‌های تلفن همراه وجود خواهد داشت
این امر قویا هم از لحاظ عملی مانند ترجمه گوگل و همچنین اشکال عجیب‌تری مانند برنامه‌های دارپا در حال توسعه است.  این امر از نظر کارشناسان محتمل بوده اما درصد صحت آن بسته به زبانهای مختلف، متفاوت است.

انسان بالاخره شیشه‌های ای‌آر (واقعیت پیشرفته) را خواهد دید
واقعیت پیشرفته بر روی برنامه‌های گوشی‌های پیشرفته کاملا قابل مشاهده است، اما در آینده می‌توان بصورت غنی، اختصاصی و آسان این فناوری را بر روی هر چیز قابل مشاهده‌ای قرار داد. این مسأله به شیشه و جی‌پی‌اس دقیق بستگی دارد.

انسان خواهد توانست یک مغز مصنوعی با کارکردی مشابه مغز بسازد
محققان پروژه مغز آبی در سوئیس معتقدند که هنگامی که انسان از رایانه‌ای با قدرت یک مغز برخوردار شود، می‌تواند مغزی از تراشه نیز بسازد. اما مسأله‌ موجود این است که همانطور که انسان به ساخت این مغز دست می‌زند، دانسته‌هایش بیشتر شده ومیزان سختی کار بالاتر خواهد رفت.

/ 0 نظر / 11 بازدید